
Technika Honzu přitahovala už odmala. Vždy měl blízko hlavně k dopravě. Když se pak po maturitě rozhodoval, kam pokračovat ve studiu, volba padla jednoznačně na Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze. Jak se ale Honza dostal do mladoboleslavské Škodovky? A kterým úkolům se dnes věnuje v oddělení kvality?
Svou kariéru zahájil vcelku netradičně už při bakalářském studiu. „Moje první pracovní stáž byla ve Volkswagenu. Celé to vzniklo úplně náhodou, když jsem čekal se svým spolužákem na vlak. Měli jsme dost času, tak jsme zašli na pivko, u kterého zmínil, že byl minulý rok na stáži právě ve VW. V tu dobu jsem si ještě nebyl úplně jistý, co přesně bych chtěl v budoucnu dělat, a kam chci mířit. Tak jsem si řekl, proč to taky nezkusit,“ popisuje začátek své kariéry Honza.
Brzy nato tedy začal působit ve VW. Zakotvil v laboratoři materiálů, kde se věnoval testování nebo zkoumal a analyzoval vznik různých vad v rámci reklamací. Měl tak možnost uplatnit své odborné znalosti ze školy. „Bylo moc zajímavé vyzkoušet si přímo v praxi učivo, které jsme tou dobou na škole probírali. Ať už se jednalo o pružnost, pevnost, tažnost, či lomy v materiálech,“ dodává Honza.

V prostředí automotive se mu zalíbilo a stejným směrem chtěl pokračovat i v Česku. Kam jinam se tedy přihlásit, než právě do Škodovky? Dostal se tak na stáž do Mladé Boleslavi, tentokrát do oddělení zabývající se kvalitou nakupovaných dílů od externích dodavatelů, kde jako stážista nakonec strávil tři roky. „Když jsem nastupoval, měl jsem představu, že bych si rád vyzkoušel co nejvíc různých oddělení, abych si rozšířil obzory. S mým současným týmem jsme si ale velmi dobře lidsky sedli. Navíc mě naplňuje i ta technická stránka práce, takže jsem tu nadmíru spokojený.“

Manažerem nanečisto
Během stáže Honza hledal možnosti, jak se dále rozvíjet. Podílel se například na onboardingu zahraničních stážistů, prezentoval možnosti stáže na Vysoké škole Škoda Auto a úzce spolupracoval s oddělením personalistiky. Právě i díky tomu byl u zrodu nového stážistického programu Student Talent Program. „Podílet se spolu s odborníky ze světa HR na vzniku prvotních struktur a nastavení celé skupiny byla velmi cenná zkušenost,“ hodnotí Honza.
„Program jsme pod vedením oddělení personalistiky společně s dalšími stážisty pomáhali formovat. Jako stážisté jsme se podíleli na tvorbě budoucích strategických cílů a byl zde i velký prostor ke kreativitě a iniciativě. Vše bylo otevřené. Postupně se veškeré nápady dávaly dohromady a program začínal mít svou formu. Líbilo se nám, že budujeme něco nového.“ vzpomíná Honza na úplné začátky tvorby programu, který se od té doby stále posouvá kupředu.

Student Talent Program
Součástí programu je 30 stážistů, vybraných napříč celou společností. Určený je všem, kdo mají zájem a motivaci dělat při stáži něco navíc. Díky programu se stážisté můžou rozvíjet nejen ve své expertize, ale i v organizačních a komunikačních dovednostech. Absolvují například speciální školení a kurzy. Členové programu se pravidelně setkávají s manažery a profesionály z oboru. Součástí STP jsou čtyři projektové týmy, ve kterých stážisté získají zkušenosti s řízením týmu a podílí se na celkovém rozvoji programu. Každý člen má k dispozici mentora z řad bývalých trainees, kteří jsou již kmenovými zaměstnanci. Výběrové řízení do STP probíhá dvakrát ročně.
Působením v Student Talent Programu rozvíjí stážisté i své soft skills. Honza si tak už během stáže osvojil základy leadershipu. „Být zvoleným předsedou stážistického týmu pod vedením odborné koordinátorky mě kariérně nakoplo. Měl jsem možnost získat větší zodpovědnost v rámci své stáže. Zjistit, zda by mi taková pozice vyhovovala, nebo ne. Já jsem se v tom vzhlédnul, takže to pro mě byl jakýsi motor do budoucna.“
Díky Student Talent Programu Honza lépe poznal také ostatní stážisty a jejich pracovní náplň ve Škodovce. Pravidelně organizovali společná setkání, kde členové Student Talent Programu představovali svá oddělení. „Na oblastních setkáních nám jednotliví stážisté popisovali činnosti různých zaměstnanců v týmu, pak následovala prohlídka v daném oddělení. Člověk tak lépe získá ve firmě rozhled. Mohl jsem jednotlivá oddělení porovnat a zamyslet se, zda nezkusit něco jiného.“ popisuje Honza. Nyní se navíc konají také tzv. Tech a Business Networing akce, které Student Talent Program pořádá pro všechny stážisty. V rámci těchto setkání hovoří zaměstnanci z různých útvarů o své práci a mohou tak předat zvídavým stážistům své zkušenosti a znalosti.

Záruka kvality
Po úspěšném ukončení své stáže Honza zůstal věrný své specializaci a na oddělení kvality nakupovaných dílů tak pracuje dodnes. Na předchozí pozici specialisty komfortních systémů měl na starosti například systém bezklíčového vstupu do vozidla Kessy, virtuální pedál nebo dešťové senzory. Všechny tyto části vozu jsou napojené na centrální elektrickou jednotku, kterou se rovněž zabýval. „Dbáme na to, aby byly nakupované díly v požadované kvalitě. Testujeme je například z hlediska zahoření, křehkosti nebo kvality materiálu. Spolupracujeme především s technickým vývojem,“ vysvětluje Honza.
Mladý technik se za dobu působení na oddělení kvality vypracoval na pozici odborného koordinátora se zaměřením na hodnocení a testování kvalitativních vlastností softwaru. „Momentálně se zabývám hlavně implementací evropských regulí v oblasti kybernetické bezpečnosti.“

Na otázku, co je největším pracovním úspěchem, přichází jednoznačná odpověď: Když vše běží bez nějakých větších problémů a nepustí se ven řešení, které by neodpovídalo požadované kvalitě. Obecně trvá vývojový proces zhruba 5 až 6 let. Čím dříve se podaří chybu nalézt, tím méně peněz stojí následná opravná opatření. „Kdybychom uvolnili do výroby třeba světlomety, a pak zjistili, že při průjezdu myčkou začnou praskat, mohla by tato situace mít obrovské dopady na zákazníka i společnost. Tomu se snažíme předejít,“ vysvětluje Honza.
Svou budoucnost vidí Honza Matoušek i nadále v oddělení kvality. Nebojí se však v rámci profesního růstu vyzkoušet i jiné značky koncernu. „Rotaci v rámci kariérního postupu beru jako dobrou příležitost dále se rozvíjet. Rád bych se přiučil, jak jsou různé procesy nastavené i jinde, a odnesl si nabyté zkušenosti zase zpátky do Škodovky.“

Tento článek pro vás připravili Vojtěch Láska a Karina Korsak, stážisté ze Student Talent Programu.