PRÁCE V AUTOMOBILCE MĚ BAVÍ I DÍKY MEZINÁRODNÍMU PROSTŘEDÍ

„Používáme jedinečné IT systémy, které se využívají napříč celým koncernem VWG po celém světě,“ říká koordinátor SAP® Governance Lukáš Hronek.

Po více než tříleté zkušenosti ve společnosti Škoda Auto Deutschland se Lukáš Hronek vrátil do Česka. Zde se začal zabývat SAP® softwarem, který je v největší tuzemské automobilce nezbytnou součástí celé řady procesů, od výroby až po logistiku a finance. Současná pozice Lukáše Hronka je teď pestřejší než kdy dřív – věnuje se IT, talent managementu, marketingu a různým tématům spojeným se SAP® Governance.

Zmínil jste, že se s kolegy chystáte na dovolenou. Jakou destinaci jste zvolili?

V rámci našich oddělení máme skupinu lidí, která ráda sportuje a cestuje. Jsou to takoví typičtí soutěživí ajťáci a IT konzultanti. Tentokrát jsme se rozhodli, že společně vyrazíme surfovat do Maroka. Sportů u nás děláme mnoho, jde o mimopracovní aktivitu, víceméně řízenou samotnými kolegy. Souvisí samozřejmě s budováním firemní kultury a myslím, že ta u nás funguje dobře. Podařilo se nám nastartovat i jiné společné aktivity, chodíme na koncerty, nebo třeba jen tak do hospody.

Je pro vás důležité, abyste s kolegy trávil čas i mimo práci?  

Rozhodně, mám na starosti také talent management a snažím se, aby si kolegové rozuměli napříč týmy – a k prohloubení vztahů mnohdy dochází právě mimo práci. Některé společné aktivity vznikly i díky mladým lidem a talentům, kteří k nám čerstvě nastoupili. Dali se dohromady, začali se potkávat i mimo práci a společnými silami dali základy naší oblíbené sportovní lize. Existují tam ale i různé další projekty, kterých se talenti účastní – od interních projektů po takzvané CSR aktivity, kdy například chodí pomáhat do dětského domova. Já to často jen započal, kolegové se pak do různých aktivit pustili naplno, a mnohdy mě mile překvapí, co všechno dokážou vymyslet a dotáhnout do finiše.

Pořádáte i takzvaný talent workshop. Co se na něm zájemci mohou přiučit?

Máme skupinu talentů, tedy kolegů v různých fázích své kariéry. V zásadě se formou workshopu snažíme tyto osobnosti dostat na jedno místo – v minulosti třeba do Krkonoš nebo Jizerských hor. Společně s koordinátory a talenty navrhujeme témata, kterým se pak věnují. Vybraný projekt během dvou dnů rozpracují a výsledkem by se mělo stát něco prakticky použitelného. Přejeme si, aby z workshopu neodjížděli jen s powerpointovou prezentací, ale s jasným konceptem budoucích aktivit.

Dostal jste se vy osobně do Škody Auto přímo ze svého studijního oboru?

Vůbec ne, studoval jsem Vysokou školu ekonomickou v Praze. Takže obor úplně mimo automobilový průmysl, který navíc nesouvisel ani s IT. Po škole jsem si nebyl jistý, co bych měl dělat, takže jsem oslovil několik velkých tuzemských zaměstnavatelů, u kterých by se mi líbilo pracovat. Nějakou dobu jsem působil v konzultantské firmě, kde jsem se mohl ujistit, co mě vlastně baví. Postupně jsem se dostal k IT a nabíral zkušenosti jako analytik, který spolupracuje s byznysem. Zhruba po pěti letech mi ale došlo, že by mě možná víc zajímala klientská strana. Vždycky jsem měl moc rád auta, takže další rozhodnutí bylo jasné.

Ukázalo se, že vás práce na straně velké firmy baví víc?

To můžu potvrdit. Consulting působí zajímavě, ale po nějaké době vás daná společnost nasměruje k jedné činnosti, na kterou se dále specializujete. Práce ve Škodovce byla okamžitě mnohem rozmanitější.

Na jaké pozici vlastně začala vaše cesta v největší tuzemské automobilce?

Ve Škodovce pracuji přes 12 let. Původně jsem měl na starosti IT pro prodej a marketing, takže jsem řešil například webové stránky, konfigurátory, mobilní aplikace a prodejní systémy. Po návratu z Německa zpět do Česka jsem se začal zabývat systémy SAP.

Čemu přesně jste se v Německu věnoval?

Tři a půl roku jsem strávil ve společnosti Škoda Auto Deutschland. Jak už název napovídá, jde o importéra našich vozů v Německu. Firma sídlí ve Weiterstadtu, ale s rodinou jsme celou dobu žili ve Frankfurtu. Působil jsem jako projektový manažer v oblasti prodejních systémů a CRM, tedy řízení vztahů se zákazníky.

Ovlivnila tato zkušenost vaše další kariérní směřování?

Ano, i na základě Weiterstadtu mě pak zaujalo Škoda GCC, které funguje trochu jinak než standardní IT ve Škodovce. Primárně se soustředíme na IT služby pro koncernové společnosti, k našim zákazníkům patří hlavně značky, výrobní závody a další různé subjekty koncernu Volkswagen Group. S kolegy vždy hledám dostatek zakázek, aby náš byznys dával smysl. I tato výzva mě na aktuální pozici zaujala. Baví mě stavět týmy, vymýšlet nové IT služby a hledat zákazníky. Vše si přitom ověřujeme v reálném životě, neděláme věci jen tak do šuplíku.

Se kterými koncernovými značkami mimo Škodu Auto nejčastěji pracujete?

Mými zákazníky jsou primárně Volkswagen a Audi. V některých případech se starám o značku kompletně, jindy zase o dílčí subjekty jako třeba Audi Brusel. Zvykl jsem si pracovat v angličtině, která je oficiálním jednacím jazykem koncernu. Mám dokonce i interní kolegy z Německa, Maďarska nebo Indie. Těší mě, že můžu pracovat v takhle mezinárodním prostředí.

Jak byste zkratku SAP vysvětlil člověku, který ji vidí úplně poprvé?

Název SAP vznikl spojením počátečních písmen původního německého názvu společnosti – System Analyse Programmentwicklung, česky tedy Systémová Analýza a vývoj Programu. Jde o klíčové IT systémy pro fungování firmy. Týkají se především finančních, personálních i logistických procesů, ale také některých aspektů managementu. Ve zkratce se jedná o software, který pomáhá organizacím spravovat a integrovat své podnikové procesy.

Co přesně máte ve Škoda Koncernovém kompetenčním centru pro SAP® software (Škoda GCC) na starosti?

Můj tým se věnuje několika odlišným tématům, která souvisí se správou dat, compliance a koncepty pro systém autorizací v systémech SAP a dále podporou systémových backendových procesů. Pokud bych to měl popsat podrobněji tak první kategorie zahrnuje Datovou archivaci a SAP Information Lifecycle Management, dále anonymizaci dat v souvislosti s předpisy na ochranu osobních údajů.

Druhá kategorie činností souvisí s tvorbou a auditováním uživatelských oprávnění v systémech SAP a třetí oblast zahrnuje mnoho funkcionalit a na nich postavených služeb na platformě SAP Solution Manager, kam spadají například záležitosti spojené s dohledem nad provozem systémů. Tým se věnuje v projektech hlavně po technické stránce věci, důležité je ale i plánování a komunikace se zákazníkem. Monitorujeme, testujeme a zavádíme změny ve prospěch zákazníka. Mimo tyto IT témata se ve Škoda GCC zabývám také marketingem, PR a spolupracím s vysokými školami.

Můžete přiblížit, co vlastně v praxi znamená termín „governance, risk and compliance“?

Je to hned několik věcí. Zaprvé, ve spolupráci se zákazníky vytváříme autorizační koncepty pro jejich systémy. To znamená, že jsou v konkrétním systému vytvořené uživatelské role, které mají uděleno oprávnění tak, aby bylo v souladu s pravidly bezpečnosti. Třeba proto, aby uživatel nemohl vystavit fakturu a zároveň ji schválit a podobně. Tyto autorizační koncepty dále implementujeme do systémů SAP a v režimu běžného provozu se o ně dál staráme. Navíc provádíme audity těchto autorizačních konceptů specializovanými nástroji, které přímo v konkrétním systému vyhodnotí bezpečnost a kvalitu daného konceptu a nastavení.

Další oblast mé práce představuje Compliance témata, což znamená soulad se zákonnými nebo interními předpisy. V rámci SAP samozřejmě spravujeme osobní údaje a tato pravidla je potřeb zohlednit jak v nastavení oprávnění, tak v oblasti správy dat a skartační politiky. Na území EU tedy například nastavujeme, která data se mají kdy archivovat či smazat podle GDPR regulí. Třetí a velmi širokou oblastí je bezpečnost. My se specializujeme na kvalitu zákaznického kódu, což znamená, že v SAP systémech, které jsou z podstaty zákaznicky rozšiřitelné, hlídáme, aby nám naši interní programátoři psali kód, který je dostatečně kvalitní pro bezpečnostní audit.

Další informace o Škoda GCC se dozvíte v rozhovoru s jeho vedoucí Sonjou Isabell Schulz:

Ze Škody Auto ovlivníte celý svět

Škoda GCC spadá pod Škoda IT, které patří mezi největší IT divize v automobilovém průmyslu v Česku. Existují v takto dynamickém prostředí synergické projekty nebo spolupráce?

Ano, velmi často. Často spolupracujeme v rámci vzdělávání na středních a vysokých školách. Pořádáme pro studenty různé exkurze, přednášky, soutěže, a dokonce jsme vloni spustili pilotní semestrální předmět se zaměřením na SAP a jeho moduly na TUL v Liberci. Máme radost, že jím první studenti velmi úspěšně prošli a dostali jsme od nich pozitivní feedback. Rádi bychom se etablovali i na dalších vysokých školách. Pro představu jsme na VŠB v Ostravě nedávno otevřeli novou kancelář a rádi bychom motivovali tamní studenty, aby se přihlásili na stáž přímo k nám do Škoda GCC. Nebudou muset jezdit za námi do Prahy nebo Mladé Boleslavi, rádi se o ně postarají naši ostravští kolegové. Stáže jsou ale určené pro studenty všech vysokých škol, dokonce i pro studenty 42 Prague.

LUKÁŠ HRONEK

koordinátor SAP® Governance

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Nyní ve Škodovce působí jako koordinátor SAP® Governance. Spolupracuje také s VŠB-TU Ostrava, kde mimo jiné hledá i potenciální budoucí kolegy a stážisty.

„Naše oddělení stále roste, teď je nás přibližně 250. Hlad po kandidátech je poměrně velký, neustále hledáme nové spolupracovníky,“ říká Lukáš Hronek.

Kariérou ho provází zejména vztah k IT, které ho postupně zavedlo až k práci se systémy SAP. Tři a půl roku působil také ve společnosti Škoda Auto Deutschland – importéra vozů sídlícího v německém Weiterstadtu. Má dvě děti, rád jezdí na kole a lyžuje.


Mohlo by vás taky zajímat

IT kariéra, která začala kalkulačkou z tuzexu

Vždy jsem chtěl vytvářet digitální svět

Jsme parta zapálených inovátorů

Item 1 of 5